„За един по-красив и безопасен свят“ – под това мото протече празника посветен на Деня на Земята – 22 април. С цел да се обединят хората на планетата в защита на околната среда над половин милиард души по света отбелязват този ден.
Промяната на климата рефлектира върху хората, животните и екосистемите, върху природните ресурси, от които зависим. Това е наша грижа – да запазим мястото, където сме отраснали, където сме и ще бъдем!
Сформираните екипи представиха различни дейности, свързани с усвояването на ценни умения. Екипът „Рибари“, в състав Валери Змеев, Иван Великов, Диян Николов и Атанас Ганев, демонстрира плетене на мрежи , изработване на въдица с подръчни материали.
Лазарки представиха обичая Лазаруване. Момичетата от 8а,б клас бяха облечени в автентични носии, характерни само за староселския район. Лазарките обикалят по къщите и пеят песни, а буенеца /Йоана Йорданова – 10б клас/ играе специфичен танц. Гост на празника и част от екипа на лазарките беше Гинка Димитрова – библиотекар на читалище „Възраждане“, с. Старо село.
Водещата Ерсел Орханова предсави и следващия екип „Висша мода“, който на място изработи дрехи и аксесоари от отпадъчни материали. През това време ученици от 6, 7 и 8 клас дефилираха с вече направени модни дрехи.
Маринела Калчева и Надежда Симеонова от екип „Цветарство“ сръчно засадиха мушкато, докато Гергана Борисова и Свилена Петрова опаковаха лалета и карамфили под ръководството на Евгения Бонева – специалист по озеленяване, гост на празника.
Фелдшера на нашето училище съдействаше на екипа „Спешна помощ“, в състав Надежда Захариева, Радина Петрова и Елисавета Петрова, за оказването на първа помощ при загуба на съзнание и обездвижване на крайник.
Красота и сръчност демонстрираха и останалите екипи чрез ръчно изработените оригами, квилинг картини и пана от природни материали. Паруш Георгиев от 9а клас впечатли девойките с ръчно изработените от него бижута, вдъхновен от романтиката на природата, музиката, пролетта.
И след всичко това, нека не забравяме седемте съвета за по чиста и зелена природа:
1. Пазарувайте в платнена торбичка /една полиетиленова торбичка се разгражда от 100 до 400 години/.
2. Създайте собствена градина.
3. Пестете водата! Тя е безценна.
4. Дайте своя принос за рециклиране на отпадъци.
5. Използвайте енергоспестяващи крушки.
6. Пестете хартията /за 1 тон хартия се изсичат 17 дървета/.
7. Направете нещо специално, а то да е послание за мир, единство и хармония с природата. Учениците от 11 клас го направиха – пуснаха гълъби под синьото небе.
Тържеството приключи с празнично хоро и много екипни снимки.
Мероприятието беше реализирано и като заключителен етап на проект „Система за кариерно ориентиране в училищното образование“.
С благодарности към г-жа М. Кирякова – главен учител по Биология и здравно образование и г-жа Д. Христова – старши учител по История и цивилизация.
На 19 април 2013 година , в заседателната зала на училището се проведе конференция на тема „Земята – нашият единствен дом“. Учителите от методични обединения: Природни науки, Български език и литература, Информационни технологии и Полуинтернатните групи се обединиха в осъществяване на мероприятието.
Сред необятността на студения Космос, една планета се отличава от всички. Това е нашата планета – Земята. Сформираните отбори от 9б и 11б клас дискутираха екологичните проблеми и въздействието на хората върху заобикалящия ни свят. Отличиха три основни прелома, които оказват засилено въздействие върху малката ни планета, а това са:
– земеделската революция отпреди 10 000 години, когато хората са научили как да обработват земята/;
– индустриалната революция, започнала в началото на 18 век;
– информационната революция, която тече и в момента.
Милена Пеева от 11б клас представи своя доклад, придружен с презентация, на тема „Замърсяване на околната среда и екологични проблеми“. Като основни аспекти е посочила: глобалното затопляне, парниковия ефект, радиоактивността, киселинните дъждове, разлива на петрол, изсичането на горите.
Представеното еко-ревю от учениците в ПИГ доказа, че отпадъците могат да бъдат полезни. Те дефилираха с тоалети, изработени под ръководството на своите възпитатели, единствено от отпадъчни материали.
Публиката беше провокирана с отправената от водещите викторина с въпроси от типа на: Коя е науката за опазване на околната среда? При което всички присъстващи се убедиха, че въздействието на хората върху околната среда непрекъснато нараства и възникват въпросите – „Как ще изглежда нашата планета в бъдещето? Ще бъде ли по замърсена? Ще можем ли да я спасим?“.
За съвременните технологии в услуга на природата ни разказа Габриела Иванова от 8б клас чрез „Зелените страници“ на своя сайт.
Г-жа Соня Златарова – директор на училището поздрави и връчи сертификати на всички участници в конференцията.
С благодарности на основния организатор на събитието г-жа Д. Петкова – старши учител по Химия и опазване на околната среда.