Учебна 2024/2025 година
През учебната 2024-2025 година ученици и учители от СУ „Йордан Йовков“ отново се включиха в НП „Иновации в действие“, но този път от позицията на неиновативно училище. Посетени бяха две иновативни училища, съответно в гр. София- 144 СУ „Народни будители“ и в гр. Пловдив- СУ „Любен Каравелов“. Мобилностите бяха осъществени през месец март, през периода 24.03.2025-26.03.2025 г.- гр. София и 07.04.2025 г. до 10.04.2025 г. гр. Пловдив. В първата мобилност бяха включени директор, заместник -директор и 6 ученици от гимназиален етап, които имат изяви в областта на изкуствата и спорта, а във втората учители от начален и прогимназиален етап.
По време на първата мобилност в гр. София бяха наблюдавани следните дейности:
- Индивидуално обучение по музика по кабинети, практическо обучение в звукозаписното студио, и иновативните предмети „Обучение по музикално – дигитална култура“ и „Солфежни и метроритмични дейности“ – Димитър Сираков, Илиян Михов, учители по индивидуални учебни часове/
- Представяне на проектна дейност и занимания по интереси в Актова зала /ст. учи-тели Г. Ташева, М. Ангелова, Ирена Христова и Весела Тодорова/
- Наблюдение на иновативен урок в 8. Б клас, професия „Дизайнер” по иновативен предмет „Мода и дизайн“ –отг. Ивелина Вълчанова председател на ЕКК по Изобразително изкуство
- Наблюдение на иновативен урок в 8. В клас професия „Дизайнер” по иновативен предмет „История на пластичните изкуства“ –отг. Ивелина Вълчанова председател на ЕКК по Изобразително изкуство
- Наблюдение на иновативен урок в 8. Г клас професия „Танцьор” по иновативен предмет „Съвременна танцова палитра“ – отг. д-р Анелия Карчева – старши учител по хореография и Стефан Иванов – учител по хореография
- Наблюдение на иновативен урок в 8. Г клас професия „Танцьор” по иновативен предмет „Фолклорен танц – прочит и възстановка“ – отг. д-р Анелия Карчева – старши учител по хореография и Стефан Иванов – учител по хореография
Мобилността завърши с Кръгла маса на тема “Иновативни и интерактивни техники и подходи в иновативните и неиновативни училища” – споделяне на иновации и добри практики от различни училища. Събитието съвпадна и с 10-годишнина на СУПРИМ към ЕМУ , където бяхме почетни гости и наблюдавахме концерт от изпълнения на ученици, обучавани в тези училища. Събитието бе проведено в АУЛАТА на Софийски университет „Свети Климент Охридски“. Участието в мобилността, наблюдаваните дейности и създадените приятелства с ученици от училищата -партньори освен всички други ползи носят и добавена стойност на участниците.
През периода 07.04.2025 г. до 10.04.2025 г. представители на училището ни се включиха във втората мобилност по националната програма, като посетиха СУ „Любен Каравелов“, гр. Пловдив, домакин по националната програма. Гости бяха екипи учители и ученици от ОУ „Христо Ботев“, гр. Раковски, 144 СУ „Народни будители“, гр. София и СУ „Йордан Йовков“, гр. Тутракан.
Екипът на СУ „Любен Каравелов“ – Пловдив сподели своите иновативни практики. Посетени бяха часове по народно пеене, поп и джаз пеене, звукозапис, наблюдавахме изпълнения на ФА „Тракийска младост“, проектно-базирано обучение по български език и литература в 8. клас, музика в 6. клас, часове по „Животознание“ в 8. и 9. клас и разнообразни дейности по интереси с ученици от 4. клас, танцовия състав, волейболен отбор и рисуване.
Учениците пяха, свириха, танцуваха, играха волейбол, рисуваха, търсиха лице на пясъчник, обиколка на игрище, изчисляваха стойност на растения, себестойност на порция определено ястие, след като са изследвали и изчислили стойността на всеки продукт, възстановяваха стари сгради с приложението Geo Gebra и ги проектираха на хартия, създаваха карта с места, които Дон Кихот би искал да спаси от съвременните проблеми, планираха декори, костюми, музика и места за заснемане и продуциране на филм, съобразявайки жанра; бяха експерти, финансови мениджъри, но най-вече демонстрираха умения, знания и отлична екипна работа.
Реализираните дейности по в рамките на Националната програма „Иновации в действие“ подпомагат цялостното развитие на учители и ученици, като усъвършенстват творчески, социални и личностни умения, насърчават приобщаването и използването на иновативни образователни практики, и създават условия за по-висока мотивация и благосъстояние в училищната среда.
Учебна 2023/2024 година


Топло и празнично бе посрещнат екипът от СУ “Йордан Йовков” на 5 юни 2024 г. в Частно средно училище “Аз съм българче”, гр. Варна. Поводът за визитата бе участието на училищата по НП “Иновации в действие”. С внимание и приятно отношение бяхме посрещнати в специализираните кабинетите и STEM центъра. Малките бъдещи третокласници заедно със своята госпожа Ина Костадинова демонстрираха своите умения за работа в образователната среда Envision. Сърдечно благодарим на директора г-жа Снежина Иванова и на целия училищен екип.
С приятелство и бъдещо сътрудничество завърши тридневното гостуване на учители и ученици в нашето училище –домакин по НП „Иновации в действие“. От 8 май до 10 май 2024 год. наши гости бяха представители на ЧСУ „Аз съм българче” – гр. Варна, СУ „Св. Климент Охридски” – гр. Пещера и ОУ „Стефан Караджа” – с. Цар Самуил. Иновативната визита бе част от дейностите по проект „Успехът ни обич@“ – развитие на дигиталните умения чрез новаторски учебни предмети“ по Модул 1 „Мобилност за популяризиране и мултиплициране на добри иновации“ на НП „Иновации в действие“.
В първия ден, събитието уважиха със своето присъствие зам.-кметът на Община Тутракан – Васил Дойнов, председателят на Общински съвет-Тутракан Адем Адем, изп. длъжността директор на Дирекция „Образование, култура, спорт, туризъм и младежки дейности“ в Община Тутракан – Сашка Атанасова, Фатме Османова-Атанасова – ст. експерт „Чужди езици“ в РУО-Силистра, ръководителят на ЦНСТ – Ерчин Осман.
Приятно настроение създадоха изпълненията на младите таланти от Музикално-театрална група и Школата по китара. Директорът на СУ „Йордан Йовков“ Анка Атанасова приветства присъстващите и представи добрата иновативна практика на СУ „Йордан Йовков“ и дейностите реализирани по проекта.
След официалното посрещане, работната среща продължи с публична изява с участието на родители и образователната общност за мултиплициране на иновациите и опита с наблюдение на урок по „Дигитална математика“ във 2. клас.
В следобедните часове заедно с нашите гости посетихме Мемориален комплекс „Военно гробище – 1916 г.“ и новия музей „Тутраканска епопея – 1916 г.“.
На 9 май, учителите на ЧСУ „Аз съм българче” – гр. Варна и на СУ „Св. Климент Охридски” – гр. Пещера представиха своите училища и споделиха своите иновативни практики. Следвани от своите домакини гостите разгледаха архитектурната среда на училището-домакин. Посетени бяха кабинета по география и икономика и лабораторията по химия и опазване на околната среда, за кратко присъстваха в часа по история и цивилизация.
Екипите на гостуващите училища бяха поканени да наблюдават урок по „Интерактивен графичен дизайн“ в 5. клас и урок по „Уеб програмиране“ в 8. клас.
След кратката дискусия на тема „Дигитални иновации в образованието“ дейността в този ден продължи с посещението на Етнографската къща в комплекс „Рибарска махала“.
С посещението на историческите обекти в града завърши заложената интердисциплинарна дейност за този ден „Открий, научи и претвори.“.

Учебна 2021/2022 година
8.06.22 г.
Последен ден от форума на НП „Иновации в действие“ в СУ „Йордан Йовков“, град Тутракан
С открит урок при второкласниците по Дигитална математика продължиха дейностите по Модул 1: Мобилност за популяризиране и мултиплициране на добри иновации. Във факултативния час присъстваха ученици от 2. клас със своя ръководител г-жа Елена Николова, бъдещи първокласници и техните родители. Урока наблюдаваха нашите гости от ОУ „Христо Ботев“- с. Асеневци, СУ „Васил Левски“- гр. Елин Пелин, СУ „Йордан Йовков“-гр. Сливен и колеги. Малките ученици визуално програмираха, като резултатът беше решени математически задачи.
Преди отпътуването на нашите гости се проведе кратка дискусия на тема „Дигитални иновации в образованието“. Г-жа Анка Атанасова, директор на СУ „Йордан Йовков“, гр. Тутракан връчи сертификати на участниците във форума и картини, рисувани от наши ученици под ръководството на г-н Аурел Стоянов, старши учител по Изобразително изкуство.



Национална програма „Иновации в действие“ /публ. 11.05.2020 г./mon.bg/

През периода 01.06.2021 г. – 04.06.2021 г. бе реализирана първата взаимна визита между двете иновативни училища, състояла се в гр. Сливен. В нея взеха участие г-жа А. Атанасова, директор, г-жа Н. Манчева, ст. учител по информационни технологии и учениците: Селма Молла, Елена Акпунарлиева, Дилара Мехмед, Виктор Горанов, Андрей Радославов, Берксан Джавит, ученици от осми клас, включени в сборна група по ,,Уеб програмиране“. Първият ден от мобилността започна с регистрация и официално откриване на форума, на който гости бяха г-жа Й. Стоилова, ст. експерт начално образование и чужд език в РУО Сливен, г-жа Бойка Няголова, директор на СУ ,,Христо Ботев“ гр. Нова Загора, представители на местната власт, учители и ученици.

Аз, като ученичка в 8-ми клас във вече иновативното средно училище „Йордан Йовков“, Тутракан , бях поканена да се присъединя към НП „Иновации в действие“ и да се запозная по-обстойно със света на програмирането и компютърната техника. Наши домакини бяха СУ „Йордан Йовков“, гр. Сливен, от които получихме приятно и топло посрещане. Учители и ученици от училището-домакин бяха постоянно с нас и това спомогна за сплотяването на двата екипа. Разведоха ни из цялата сграда, за да добием представа за иновативните дейности, да се запознаем с учениците и да разгледаме класните стаи. Освен че присъствахме на откритите уроци по визуално програмиране във втори, трети и четвърти клас, беше ни представен и час по роботика в десети клас, от който научихме наистина много – от хардуера на изработените от ученици роботи, чак до самия им ход и начин на работа.
Тазгодишните ни домакини се погрижиха да ни настанят в един от най-приятните хотели в града, близо до центъра, като така да можем да се запознаем и с града. Успяхме да се потопим в градската атмосфера и открито ще кажа, че бяхме очаровани.
В третия ден на нашия престой присъствахме на кръгла маса „Иновации – образователни процеси – модерност“, където бяхме запознати и с други училища, прилагащи иновации. Учителите, както и ние учениците, добихме представа за начина на обучение на другите места и сформирахме идеи, които да приложим в нашето училище. Относно моето лично мнение, смятам, че престоя ми в град Сливен по НП „Иновации в действие“, ме вдъхнови да опозная по-задълбочено света на компютърната техника, защото най-важното нещо, което научихме е, че те са нашето бъдеще!
Селма Молла – ученичка от 8.б клас